Aplikacje na telefon

Home

To menu | To search

Home › Jak domagać się o odszkodowanie?

Jak domagać się o odszkodowanie?

, 16:22 - Permalink

Gdy wyruszamy pracować do Szkocji, powinno się na początku poznać swoje prawa. Jak się okazuje możemy starać się o zadośćuczynienie za wypadek w pracy w Anglii, jeżeli winę ponosi pracodawca.

Odpowiedzialność spadnie na niego, gdy w miejscu pracy zlekceważone zostały przepisy BHP. Dotyczy to nawet zwyczajnego potknięcia – da się udowodnić, że przełożony nie dbał np. o właściwy system sprzątania. Co zrobić podczas wypadku w pracy? Trzeba pamiętać, iż o rekompensatę zawsze powinno się walczyć – nie można obawiać się straty pracy lub innych kar. Na ubieganie się o zadośćuczynienie mamy trzy lata od daty wypadku. Możemy zatem odczekać chwilę i sprawdzić, w jaki sposób rozwinie się sytuacja. Jeśli pracodawca wyrzuci z pracy osobę po wypadku w wyniku rozpoczęcia procesu odszkodowawczego, może ona postarać się także o zadośćuczynienie za bezpodstawne zwolnienie – jeżeli pracowała w tym miejscu ponad 12 miesięcy. ZDJECIE3 Każdy wypadek należy zgłaszać swojemu przełożonemu i dopilnować, by wpisano go w tzw. księdze wypadków (Accident Book). Jeśli w miejscu pracy nie ma tego rodzaju książki, należy spisać wszelkie informacje na temat wypadku w dwóch kopiach i jedną przekazać pracodawcy. Następnym krokiem jest konsultacja u lekarza. Jeśli wypadek nie był tak poważny, aby wezwać pogotowie, najlepiej jak najszybciej udać się samemu do szpitala albo lekarza rodzinnego. To właśnie on zanotuje odniesione przez nas obrażenia w historii medycznej – to konieczność, by móc domagać się zadośćuczynienia. Wypadek w pracy – co nam może przysługiwać? Jeśli z przyczyny odniesionych w wypadku szkód musimy wziąć wolne od pracy, pracodawca jest zobowiązany wypłacić nam tak zwane Statuory Sick Pay.

W zależności od rozległości obrażeń, możemy również postarać się o dodatkowe benefity – będą płacone przez czas, w którym nie będziemy mogli wrócić do pracy. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie – proste sprawy mogą zostać rozwiązane po kilku miesiącach, a te bardziej skomplikowane trwają znacznie dłużej.

Najczęściej potrzeba ok. 12-18 miesięcy, aby wszystko się wyjaśniło. Wysokość odszkodowania może być poddana negocjacjom pomiędzy wybranym przez nas prawnikiem a firmą ubezpieczeniową pracodawcy..


<< Poprzedni
Następny >>